Munke Mose

Byudvikling i Odense. Fotos taget i 1960'erne til 1980'erne af Odense Bys Ingeniører. Munke Mose og en af de gamle søminer (hornmine), som uden armering blev malet og lå som en slags pyntegenstand og minde om krig og ufred. Den kunne også fungere som i
Billedinformation
Datering fra:
1960
Datering til:
1960
Adresse:
Munke Mose
Stednavne:
Munke Mose
Personer:
Emneord:
  • Byliv
  • Folkeliv
  • Odense
Fotograf:
Ingeniører ved Odense Kommune
BilledID:
196703
Inventarnr.:
Vilkår for brug CC BY 🛈
Licens:
CC BY
Info:
Ifølge de kendte registrerede oplysninger er billedet mere end 50 år. Der kan dog være fejl i registreringen. Ved brug skal du selv sørge for at billedet er uden for ophavsret og må anvendes til dit påtænkte formål.
Kreditering:
Dronning Elizabeth IIs kroning i Palads biograf. Vestergade 38. 1935. Fotograf: CC BY Ukendt. Museum Odense / odensebilleder.dk.
Byudvikling i Odense. Fotos taget i 1960'erne til 1980'erne af Odense Bys Ingeniører.  
Munke Mose og en af de gamle søminer (hornmine), som uden armering blev malet og lå som en slags pyntegenstand og minde om krig og ufred. Den kunne også fungere som i

Kategoribilleder

Biograf
Butik
Cykel

Tilfældige billeder